Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

Orkestra

Antalya’da Senfoni
1995 yılında Antalya Oda Orkestrası olarak kurulan ve bu statüde çeşitli konserler veren Orkestra 1997 yılında adını Bakanlar Kurulu kararıyla Antalya Devlet Senfoni Orkestrası olarak değiştirmiştir. Antalya’nın kültür yaşamında önemli yeri olan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası bölgenin ve Ülkemizin tanıtılmasında ve ülke turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Sezon süresince Antalya Kültür Merkezi’nde, Aspendos Antik Tiyatroda ve Uluslararası Side Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde düzenlenen konserlerde on binlerce yerli ve yabancı sanatseveri bir araya getirmektedir. Eğitim amaçlı yaptığı dinletilerle de çok sayıda öğrenciye ulaşmıştır.

Şimdiye kadar İnci Özdil, Gürer Aykal, Hikmet Şimşek, Rengim Gökmen, Emin Güven Yaşlıçam, Ender Sakpınar, Cem Mansur ve Erol Erdinç gibi Türk Orkestra Şefleri yönetiminde çalışan orkestra; İdil Biret, Suna Kan, Verda Erman, Ayşegül Sarıca, Gülsin Onay, Ayla Caymaz, Taşkın Oray, Cihat Aşkın, Mehveç Emeç, Muhittin Demiriz, Yıldız İbrahimova, Aytül Büyüksaraç, Emre Elivar gibi Türk solistlere eşlik etmiştir.

Yabancı orkestra şeflerinden ; İonescu Galati, Tadeusz Strugala, Ola Rudner, Antonio Pirolli, İvo Lipanoviç, Emil Tabakov, Marek Pijarowski, Lucas Karyntinos orkestrayı yönetmişlerdir. Yabancı solistlerden ; Hagai Shaham, Vaclav Hudaçek, Alexandre Gorbatchev, Florin Galati, Marin Geras,Alexander Markov, Viginia Luque, Jiri Barta, Massimo Quarta, Liana İssakadze, Dale Kavanagh, Konstantin Kulka, Aleksander Rudin, Fedarico Mondelci ve Gheorghe Zamfir Antalya Devlet Senfoni Orkestrası konserlerine konuk sanatçı olarak katılmışlardır.