Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

Antalya'da Senfoni

1995 yılında “Antalya Oda Orkestrası’’ olarak kurulan ve bu statüde konserler veren orkestra 1997 yılında adını Bakanlar Kurulu kararıyla Devlet Senfoni Orkestrası olarak değiştirmiştir. Antalya’nın kültür yaşamında önemli yeri olan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası bölgenin ve Ülkemizin tanıtılmasında önemli rol üstlenmiştir. Sezon süresince Antalya Kültür Merkezi’nde konserlerini gerçekleştiren orkestra, kuruluşundan bu yana Aspendos Antik Tiyatro’da, Efes Antik Tiyatro’da, Phaselis Antik Tiyatroda, Arikanda’da, Antalya Müzesi’nde, Antalya’daki çeşitli konser salonlarında ve meydanlarda konserler vermiş, Nemrut, Kapadokya, Konya, Burdur, İzmir, Adana, Denizli, Isparta, İstanbul ve Güney Kore’ye düzenlediği turneleriyle, düzenli olarak katıldığı Side Kültür ve Sanat Festivali, Antalya Piyano Festivali, Antalya Film festivali’nde ve Expo 2016 kapsamında gerçekleştirdiği konserlerle, yerli ve yabancı sanatseverleri bir araya getirmiştir. Gerçekleştirdiği Üniversite konserleri ve eğitim amaçlı dinletilerle çok sayıda öğrenciye ulaşmış, geleceğin sanatsever nesillerinin oluşumuna katkıda bulunmuştur.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası İnci Özdil, Gürer Aykal, Orhan Şallıel, Hikmet Şimşek, Rengim Gökmen, Emin Güven Yaşlıçam, Ender Sakpınar, Nezih Seçkin, Erol Erdinç, Cem Mansur, İbrahim Yazıcı, Naci Özgüç, Alexander Rahbari, Antonio Pirolli, Marek Pijarowski, Emil Tabakov, Vladimir Altschuler, Howard Griffiths, Benoit Fromanger, Adrian Prabava, Raoul Gruneis, Leonard Slatkin, Theodore Kuchar, Yalçın Adıgüzel gibi değerli Orkestra şefleriyle konserler gerçekleştirmiştir. İdil Biret, Suna Kan, Verda Erman, Ayla Erduran, Ayşegül Sarıca, Ruşen Güneş, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Fazıl Say, Cihat Aşkın, Nurdan Küçükekmekçi, Hagai Shaham, Vaclav Hudaçek, Marin Geras, Liana İsakadze, Konstantin Kulka, Alexander Markov, Alexander Rudin, Jiri Barta, Patricia Kopatchinskaja, Massimo Quarta, Ilya Grubert, Natalia Gutman, Gheorge Zamfir, Michel Camilo, Roby Lakatos, Gilles Apap, Aniello Desidero, Tatjana Masurenko, Svetlin Roussev, Martin Kofler, Soyoung Yoon, Thorwald Jorgensen, Sarah Brightman, Jose Careras gibi birbirinden değerli solist sanatçıları izleyenleriyle buluşturmuştur. Orkestramız 2018-2019 konser sezonu itibariyle çalışmalarına Müzik Direktörü ve Birinci Şef olarak Orkestra Şefi Sn. Oğuzhan Kavruk’un yönetiminde devam etmektedir.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası var olduğu sürece aydınlık bir gelecek için, kurulduğu günden itibaren sunduğu kültür, sanat ve eğitim hizmetlerini Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaşlaşma yolunda sürdürecektir.